2022 m. kovo 30 d. grupė LUMA Kauno skyriaus ir XXVII knygos mėgėjų narių dalyvavo iškilioje šventėje Panevėžio Juozo Miltinio teatre, kur laureatams įteikti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“.
Pirmiausiai aplankėme Gabrielės Petkevičaitės-Bitės kapą Kristaus Karaliaus katedros kapinėse. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė (1861 03 18 (31)–1943 06 14) – prozininkė, publicistė, pedagogė, visuomenės veikėja, filantropė, nuo 1914 m. gyveno Panevėžyje ir Puziniškyje. 1919–1924 dirbo Panevėžio gimnazijoje, Panevėžio miesto garbės pilietė (2011). Mirė Panevėžyje, palaidota šalia buvusio bendradarbio ir bendraminčio kunigo Julijono Lindės-Dobilo. Antkapinis paminklas sukurtas pagal Bernardo Bučo projektą (1943). Tiksli pastatymo data nežinoma. 1984 kapavietė ir paminklas rekonstruotas (projekto aut. V. Žigas), paliekant skulptoriaus B. Bučo granitinį paminklinį akcentą – „Lesykla“ su užrašu: „Mūsų tikriesiem poetom paukščiam“ Kapas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
Iškilmėse jau vienuoliktą kartą į Panevėžį suvažiavo žmonės iš visos Lietuvos. LR Seimo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ kandidatų vertinimo komisija išrinko 2022 metų laureatus. Šiais metais buvo išrinkta 16 laureatų pagal keturias nominacijas:
1) už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą;
2) už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą;
3) už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje;
4) už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes.
Medalis skiriamas siekiant skatinti Lietuvos visuomenę dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, brandinančias visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą. Tai yra paskatinimas, skiriamas už visuomeninę veiklą, geranoriškus darbus.
Prasminga, kad XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios iškilios asmenybės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės (1861–1943), kuri tiek daug davė Lietuvos kultūrai, jos atgimimui ir suklestėjimui įsteigtas medalis. Tai ne tik Panevėžio krašto rašytoja, dramaturgė, publicistė ir to laikmečio visiems žinoma visuomenės veikėja, 1920 m. Lietuvos Steigiamojo Seimo narė, bet ir moterų organizuotos veiklos pradininkė, pedagogė, daugelio kūrinių autorė, 1894 m. įsteigusi „Žiburėlio“ draugiją.
Už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje apdovanota Jūratė Caspersen. Nominacijoje vardijama: “Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininko pavaduotoja, ilgametė šios bendruomenės Kultūros komiteto pirmininkė, Lietuvos universitetų Moterų asociacijos garbės narė, lietuvybės puoselėtoja ir skleidėja Fribūre (Šveicarija). Šveicarijos-Baltijos šalių (Pagalbos) komiteto narė, nuolat teikianti paramą Pagėgių kraštui. J. Caspersen asmeninio fondo lėšomis kasmet skiriama piniginė premija „Pagėgių krašto garsintojui“ ir apdovanojimas moksleiviams „Jaunoji viltis“. Ji ir lietuviškos Vasario 16-osios gimnazijos Vokietijoje kuratorė, ir stipendijos už gimnazijos vardo garsinimą bei aktyvią visuomeninę veiklą steigėja. J. Caspersen yra tas žmogus, kuris šiandien pasauliui bene aktyviausiai pristato lietuvių kalbą, žymių Lietuvos kultūros istorijos kūrėjų nuopelnus. Ji – kultūrinių tiltų tarp pasaulyje išsibarsčiusių lietuvių statytoja“.
2022 m. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalius „Tarnaukite Lietuvai“ įteikė Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, Panevėžio meras Rytis Račkauskas ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalio „Tarnaukite Lietuvai“ kandidatų vertinimo komisijos pirmininkas Stasys Kašauskas. Laureatus pristatė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktoriai Albinas Keleris ir Eleonora Koriznaitė.
Džiaugiamės, kad LUMA iškilių moterų, įvertintų įvairias apdovanojimais gretas papildė Jūratė Caspersen. Linkime nepailsti, skleisti apie Lietuvą ir lietuvius žinią pasaulyje. Dėkojame už tarnystę Lietuvai.
Parengė
Dalia Poškienė